„Bliskie miejsca” Piotra Fąfrowicza w Galerii Wieża Sztuki

baner fąfrowicz

„Bliskie miejsca” Piotra Fąfrowicza w Galerii Wieża Sztuki

Sztukę Piotra Fąfrowicza ogląda się z uśmiechem na ustach i delikatnym ukłuciem tęsknoty w sercu. Artysta tworzy ilustracje i rysunki. Jego prace były częścią książek dla dzieci. Na wystawie w Galerii Wieża Sztuki w Kielcach zostaną zaprezentowane rysunki Piotra Fąfrowicza stworzone niezależnie, jednak utrzymane w charakterystycznym i indywidualnym języku twórczym. Rysunki malowane temperą  pełne są ciepła oraz umiłowania do lokalności i folkloru.  Kamienice, kamieniczki, budynki, domki, ogródki i wijące się niczym wąż dróżki tworzą przyjemne miejskie, małomiasteczkowe i wiejskie pejzaże, które istnieją na granicy realności. To przecież widoki o atmosferze niezwykle sielskiej, gdzie zieleń jest najzieleńsza, dachy najbardziej czerwone a radość i spokój zamieszkały wśród wesołych lokatorów, którzy z dala od wszelkich trosk zdają się po prostu cieszyć się życiem. Ten sympatyczny obrazek jest niczym archetypiczna kraina, mieszcząca się daleko, w której wśród przyjemnego gwaru beztrosko płyną dni, a mieszkańcy pozostają w bliskich i serdecznych relacjach.

Artysta upodobał sobie porządek – pewien określony rytm lub symetrię, która ma swoje miejsce w układzie kwiatów, drzew czy dachów. Kompozycje przedstawień są wyrafinowane, w większości oparte na centralnym punkcie wokół którego toczy się życie.  Fąfrowicz subtelnie operuje kolorem, sięga bo barwy intensywne – trawiaste zielenie, błękity czy słoneczne żółcie. Nie ma w tym jednak przesady lecz wyczucie i harmonia.

Sztuka tworzona przez Piotra Fąfrowicza sięga głęboko do obrazów w pamięci zachowanych z dzieciństwa, miejsc do których tęsknimy, w których czujemy się bezpiecznie.

 

Wernisaż wystawy 29 września 2023 godz.18.00

Galeria Wieża Sztuki Pl.Niepodległości 1a w Kielcach.