Wiśniewski Krzysztof

Krzysztof Wiśniewski ur. 15 kwietnia 1960 roku w Chełmży. Od wielu lat mieszka w Lipnie. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu. Malarstwo studiował  u profesora Mieczysława  Ziomka, zaś rysunek pod kierunkiem Jędrzeja Gołasia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oddział w Toruniu. Artystycznie związany z grupą malarzy uprawiających tzw „Magical Dreams” (Magiczny Realizm).

 

   W końcu lat 90 - tych roku zrzuca z siebie „kostium” klasycznego malarstwa pejzażowego meandrując, jak sam to określa w kierunku „beksizmu”. Dość szybko z tego nurtu wychodzi

i zaczyna tworzyć surrealistyczne kompozycje  w duchu malarstwa romantycznego. Od tego czasu jego obrazy charakteryzują się głęboką poetycką metaforą.

 Sam artysta mówi: Myślę, że malarz powinien malować nie tylko to, co przed sobą widzi lecz to co widzi w sobie. Dlatego w swoich obrazach staram się tworzyć  nieokreśloną, melancholijną tęsknotę  za odległą przeszłością.

Zauważalne jest to, że Wiśniewski operuje paletą barw niebieskich, fioletów, różów itp. Jego barwa w połączeniu z ulubionymi rekwizytami ma być barwą zawsze symboliczną. O znaczeniu swojej kolorystyki  w obrazach wyraża się następująco;

Mój kolor niebieski jest nie tylko barwą perspektywiczną, barwą   nie wdzierającą  się w głąb lecz pociągającą w dal. Błękit w połączeniu z zielenią razem stają się duchowe, odnoszą się do chwili przeszłości i przyszłości, pasują one do niespokojnej tęsknej wrażliwości i samotności. Natomiast szereg figur mówiąc najprościej, jest wyznacznikiem podkreślającym niepewność upływającego czasu i swoistej gry ludzkiego losu.

 

W 2008 roku  we „Włocławskich impresjach” zdobywa Nagrodę Prezydenta Miasta za obraz pt. „Pustki”. Rok później na VI Triennale Plastyki Włocławskiej otrzymuje Wyróżnienie.

W XVII edycji w 2010 roku „Włocławskich impresji” jest laureatem pierwszej nagrody

 za malarski obraz pt. „Spotkanie.

W 2002 wystawiał swoje obrazy w Cordes w południowej Francji.  

W 2011 w DKŚ w Warszawie.

W 2014 roku  indywidualnie w Galerii Bator w Szczyrku. W tym . samym roku  w Galerii „Na wprost” w Iławie.

Na początku 2015 r. indywidualna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku.  

Wystawy zbiorowe: „Magical Dreams III” w Bator Art. Gallery w Szczyrku - wrzesień 2015r. VII Triennale Sztuki Włocławskiej w Galerii Sztuki we Włocławku - grudzień 2015 r. „Magical Dreams III Warszawa w Centrum Promocji Kultury na Pradze Południe -  styczeń 2016 r., Galeria Miejska we Wrocławiu i Wolnzach w Niemczech .

„Ponad horyzontem zdarzeń. Wizjonerzy malarstwa polskiego”  Galeria Quantum w Warszawie  marzec- kwiecień 2016r.

„Piąta pora roku-Jasiński & friends” Galeria Amaristo przy Teatrze Wielkim w Warszawie . grudzień – styczeń 2016/17r.

„Metamorfoza”  Galeria NCK Ratusz Staromiejski w Gdańsku 5-28 Luty 2017r. Centrum kultury „Browar B” we Włocławku  marzec- maj 2017r,  Radom maj 2017 r.

„Ponad horyzontem zdarzeń. Wizjonerzy malarstwa polskiego”  Galeria Quantum w Warszawie  luty-marzec 2017r.

 

Galeria „Maya” w Toruniu, marzec 2017 . wystawa indywidualna.